Dinamo – FCSB. Emotii pentru finalul sezonului.

Dinamo mareste suspansul finalului de campionat dupa o victorie norocoasa am putea spune,cu doua goluri din penalty si reusind sa scape fara gol la cateva ocazii mari ale stelistilor, care au dominat categoric prima repriza.
O prima repriza intarziata mult de rolele aruncate din peluza dinamovista si care se puteau solda chiar cu suspendarea meciului. Inainte de aceasta faza, suporterii dinamovisti au facut din nou o coregrafie in stilul caracteristic cerand rezolvarea problemelor birocratice care pot impiedica constructia unui nou stadion, exprimandu-si totdodata si regretul fata de faptul ca numele rivalei lor istorice s-a schimbat.
FCSB a inceput bine meciul, in minutul 9 Momcilovic a reusit sa profite de o asezare dubioasa a apararii dinamoviste si a preferat o pasa catre Pintilii dar a trimis gresit si Dinamo a scapat de golul de 1-0. La acea faza defensiva “cainilor” a stat foarte in fata, la vreo 20 de metri de poarta si e foarte usor pentru jucatorii adversi sa evite si ofsaidul si sa aiba si avantajul ca vin cu fata pe un spatiu destul de mare. Penedo scoate apoi foarte bine un sut foarte periculos al lui Boldrin din lovitura libera, dupa ce tot el a fost faultat de Mahlangu (care a facut un meci slab, departe de vivacitatea lui obisnuita, pierzand foarte multe baloane la mijlocul terenului). Contrar cursului jocului, Dinamo deschide scorul dupa un penalty la Nemec, transformat de Hanca. Stelistii (sau FCSB-istii) au mai ratat doua ocazii in finalul primei reprize, prima prin Momcilovic care a sutat puternic si spectaculos dar nu a nimerit poarta, iar a doua prin Boldrin. Aceasta din urma a fost o ocazie imensa, servit excelent de Alibec (care in continuare este implicat in joc si in altercatiile cu adversarii), brazilianul nu a reusit sa nimereasca poarta din 11 metri.
A doua repriza nu a mai fost atat de energica, startul fiind din nou unul dominat de suporterii dinamovisti, care au reusit sa il nimereasca de vreo trei ori pe Boldrin cu diverse obiecte in incercarea lui de a executa un corner. FCSB a reusit pana la urma sa inscrie prin Pleasca, la o faza la care fundasii lui Dinamo impreuna cu Penedo s-au invitat reciproc cine sa atace balonul pana cand acesta a intrat in poarta. Jocul s-a schimbat din minutul 60, dupa intrarea lui Busuladzic in locul lui Rivaldinho, care nu joaca bine in spatele lui Nemec. Formula ofensiva gandita de Contra nu a functionat, iar Dinamo a avut noroc ca nu a luat gol la ocaziile din prima repriza a stelistilor. Usor-usor Dinamo a reusit sa castige mijlocul terenului, a avut si vreo doua ocazii la suturile lui Nistor, care a incercat mai multe faze si suturi, unele blocate de fundasi, unele terminate cu simulari, in incercarea de a-l face pe Hategan sa mai dea un penalty. Nu a reusit nici Nistor, nici Filip, in schimb a reusit Romera, dupa o contra mai inchegata si o intrare care nici nu isi avea rostul, nici nu ii este caracteristica lui De Amorim (care din nou cred ca va intra in gura patronului dupa acest meci). Putem spune ca dupa acest penalty obtinut, Romera si-a incununat evolutia foarta buna din aceasta seara. Hanca a reusit sa marcheze cu sange rece si finalul de sezon se anunta mult mai interesant.
Amandoua echipele si-au aratat carentele, Steaua la nivelul fundasilor centrali, acolo unde le trebuie achizitii daca vor o campanie cu succes in Europa. De asemenea, Enache, Tanase, De Amorim par iesiti din forma. Enache dupa parerea mea nu se pliaza pe stilul Stelei, ii trebuie spatii largi si astea le pot obtine echipele care joca pe contraatac nu pe posesie. Tanase nu isi gaseste locul, e mutat ba in stanga, ba in spatele varfului, iar De Amorim este complet iesit din forma (sau poate asta e forma lui obisnuita).
Pana la intrarea lui Busuladzic, Dinamo nu a contat deloc la mijlocul terenului. Acesta, chiar daca da multe pase in spate, are momente cand limpezeste jocul lui Dinamo si il poate pune pe Nistor in pozitii bune pentru o pasa filtranta sau un sut. Hanca nu este jucator de constructie, inafara penalty-urilor nu prea s-a vazut in joc, iar Mahlangu nu a reusit sa care mingea pana in marginea careului advers.
Una peste alta a fost un derby frumos, al carui rezultat incinge finalul de sezon, Viitorul primind un ajutor nesperat dupa evolutia Stelei din ultimele meciuri, un ajutor care ii poate face campioni.
Un mare plus, dar si un mare minus pentru suporterii dinamovisti, care puteau periclita soarta meciului si se puteau priva singuri de bucuria de a privi o noua infrangere a rivalei.
Sursa foto : prosport.ro

Articolul 'Dinamo – FCSB. Emotii pentru finalul sezonului.' nu are nici un comentariu

Fii primul care comenteaza acest articol!