Craiova – Dinamo. Un egal echitabil?

Cosmin Contra “reuseste“ inca un rezultat nul, chiar daca la un moment dat Dinamo parea ca reuseste sa absoarba presiunea Craiovei. A fost un meci frumos, genul de meci care te tine cu sufletul la gura, genul de meci pe cale de disparitie in Liga 1. La cum a aratat Dinamo, cred ca fanii dinamovisti asteapta plecarea lui Contra la nationala pentru ca s-a dus aerul schimbarii de atitudine venite odata cu el si echipa incepe sa isi arate limitele.
Craiova a jucat foarte bine, in stilul in care ne-a obisnuit, cu actiuni in viteza purtate de atacantii sai de buzunar, au ratat cateva ocazii foarte bune si au reusit sa egaleze pana la final, intr-un meci in care se parea ca totul este impotriva lor. Prima data s-a accidentat Rossi in minutul 13, apoi Dinamo a marcat prin Rivaldinho, apoi Zlatinski a fost eliminat destul de usor la acea faza confuza in care Costache s-a lovit si de Bancu, Penedo a inchis poarta la primele ocazii finalizate pe poarta, iar in startul reprizei secunde Salomao a facut 2 – 0. In acel moment era genul de meci in care o echipa ataca si are ocazii iar cealalta marcheaza, Dinamo reusea sa scape la fiecare faza dar, in schimb, nu reusea sa declanseze contraatacuri care sa le tempereze avantul oltenilor. In minutul 76, Burlacu i-a pasat excelent lui Baluta si noua vedeta a Craiovei a inscris. In minutul imediat urmator acesta putea face dubla dupa o faza balbaita in careul dinamovist, dar sutul sau la fel de balbait a fost respins de Katsikas. Nici dupa gol Dinamo nu a reusit sa aiba o posesie mai mare, iar golul din minutul 89 al lui Burlacu a venit normal. Puteau sa si castige craiovenii, dar au mai ratat vreo doua situatii in cele 7 minute de prelungire si asta a fost.
Dinamo nu a aratat ca o echipa cu pretentii la compionat. Nici pe departe. Cu mai mult pragmatism puteau sa obtina victoria, dar jocul per ansamblu nu a fost deloc unul bun. Ca dovada, Penedo a fost cel mai bun jucator dinamovist, daca nu chiar cel mai bun de pe teren. Faptul ca nu l-au cedat in vara, asa cum se spunea in presa a fost o decizie excelenta. Salomao nu a reusit sa tina asa mult de minge, chiar daca a dat un gol si o pasa de gol a fost destul de discret in joc. Bokila ne-a aratat o data in plus de ce CFR-ul a renuntat la el si nu cred ca se va impune la Dinamo, cu toata forma mai slaba pe care o are Nemec, dar forma mai slaba si in contextul unui inceput de campionat slab pentru asteptarile dinamovistilor. Schimbarile din primul unsprezece nu au adus nimic in plus dupa parerea mea, iar Dinamo va incepe din nou o goana dupa puncte ca si sezonul trecut, in vederea accederii din nou in play-off.
Un meci frumos, cu o echipa e Craiovei foarte ofensiva antrenata, paradoxal, de un italian. Un italian care continua frumos munca lui Gigi Multescu la echipa fanion a Olteniei (spun asta pentru ca deja s-a uitat de echipa lui Mititelu, iar numarul oltenilor care o sustin creste de la an la an). Daca la Craiova am vazut un fotbal frumos, la Dinamo nu am vazut nimic si era usor sa anticipam asta dupa cum a aratat primul unsprezece.
Sursa foto : prosport.ro